Potrzebujesz pomocy?
Zadzwoń do nas: 534 404 043

Namiot 1-osobowy – idealny na samotną wędrówkę

0%
Namiot 1-osobowy – idealny na samotną wędrówkę

Samotna kilkudniowa wędrówka lub wyprawa rowerowa, podczas której w planach jest nocleg na łonie przyrody, to doskonała okazja, aby zaopatrzyć się w namiot jednoosobowy. Nowoczesne modele nie tylko zajmują bardzo mało miejsca w plecaku, dzięki minimalnym wymiarom, ale są także niezwykle lekkie.

Namiot 1-osobowy – najważniejsza waga i gabaryty

Planując samotną kilkudniową wyprawę trzeba bardzo dokładnie skompletować swój ekwipunek. Jego częścią jest również namiot turystyczny jednoosobowy. Odpowiedni wybór tego sprzętu będzie miał zasadnicze znacznie dla wygody i komfortu turysty. Dlatego też niezwykle ważne są tu dwie podstawowe cechy namiotu – jego wielkość i waga. Doskonale wiedzą o tym osoby, którym trekking jest szczególnie bliski.

namiot jednoosobowy stojący w górach, piękny widok

Istotny jest także rozmiar złożonego namiotu, gdyż to one decydują o tym, ile miejsca zajmie on w plecaku. Wiadomo, że im jest on mniejszy, tym bardziej komfortowo będzie przebiegał trekking. Dlatego warto możliwie zoptymalizować rozmiar posiadanego bagażu.

Namiot 1-osobowy lekki – ile może ważyć?

Decydując się na namiot jednoosobowy koniecznie należy zwrócić uwagę na to, aby był jak najlżejszy, gdyż to właśnie wędrowiec będzie musiał go nosić ze sobą lub wieźć na rowerze przez cały czas podróży. W dodatku nie będzie miał możliwości zmienić tego do końca wyprawy.

W zależności od zastosowania można wybrać albo bardzo wytrzymały i wszechstronny model turystyczny, albo też ultralekki namiot 1 osobowy, przeznaczony dla osób zajmujących się bardziej profesjonalnym trekkingiem, zwłaszcza w wyższych partiach gór.

z jednoosobowego namiotu rozpościera się piękny widok

Nowoczesny lekki namiot jednoosobowy może ważyć nawet 0,7 kg, choć waga takiego sprzętu często sięga też 3 kg. Jest to związane zarówno z wielkością, jak i materiałami, z jakich został on wyprodukowany namiot.

Najbardziej wytrzymałe namioty 1-osobowe

Do najbardziej wytrzymałych namiotów należą te wykonane z klasycznych materiałów, mających klejone szwy i pałąki z włókna szklanego. Często decydują się na nie turyści wybierający się na niezbyt wymagające i raczej krótkie wyprawy.

Jeśli jednak w planie jest długi trekking w dość trudnym terenie, warto rozważyć ultralekki namiot jednoosobowy.

Aby waga takiego sprzętu była jak najniższa, przy produkcji stosuje się nie tylko najnowocześniejsze technologie, ale również silikonizowane materiały, które są niezwykle lekkie i cienkie.

Znaczenie ma również to, z czego są wykonane rurki stelaża. Jeśli są one zrobione np. z cieniowanego aluminium i nie są zbyt rozbudowane, mogą znacząco obniżyć wagę namiotu. To wszystko sprawia, że jego ciężar nie zmienia znacząco wagi bagażu, w którym się znajduje. Dzięki czemu jego przenoszenie jest znacznie bardziej komfortowe.

namiot jednoosobowy powinien być lekki

Niestety te najlżejsze namioty, dzięki maksymalnemu obniżeniu ich wagi, są też mniej wodoodporne. Jest to związane z użytymi materiałami. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza planując wyjazd w czasie, gdy deszczowych dni jest dość dużo.

W namiocie wielkość ma znaczenie

Poza wagą, istotna jest też wielkość namiotu – zarówno po rozłożeniu, jak i w formie spakowanej. Trzeba ją dobrać m.in. do wzrostu i wagi użytkownika. Obecnie nowoczesne technologie pozwalają na to, aby rozmiar złożonego jednoosobowego namiotu był nie większy niż 1,5 litrowa butelka, dzięki czemu zajmuje on bardzo mało miejsca w plecaku. Natomiast nawet tak mały namiot daje wystarczającą przestrzeń do spania.

namiot jednoosobowy nocą

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć przestrzeń zajmowaną przez namiot w bagażu i zwiększyć tę sypialną, warto wziąć pod uwagę 1 osobowy namiot o konstrukcji tunelowej. Taki model trzyma się dzięki dwóm pałąkom, oferując nieco więcej miejsca, mimo że jego ciężar pozostaje niewielki.

Optymalnym rozwiązaniem może tu być także namiot zbudowany przy wykorzystaniu nowoczesnej konstrukcji hybrydowej. Umożliwia ona stworzenie wygodnej sypialni na łonie natury, przy jednocześnie małej wadze całego namiotu.

Namiot 1-osobowy – na każda pogodę

Namiot jednoosobowy to dobry pomysł przy każdej pogodzie – zarówno w trakcie ciepłego lata, jak i chłodnej jesieni, a nawet w czasie mroźnej zimy.

Zwykle ma on dwie części, które rozłożone razem chronią zarówno przed ulewnym deszczem, jak i zimnem.

namiot rozłożony na mchu

Warto zwrócić uwagę na to, aby namiot był wykonany z tkaniny o parametrach zapewniających ochronę przy co najmniej 1500 mm słupa wody. W spełnieniu tych funkcji pomaga również wodoodporna podłoga, która powinna mieć jeszcze wyższe parametry wodoodporności.

Natomiast podczas upalnych nocy, gdy dokucza zbyt wysoka temperatura, wystarczy rozłożyć wewnętrzną część namiotu, aby wyspać się w komfortowych warunkach.

w dobrym namiocie jednoosobowym można wygodnie wyspać się w każdych warunkach

Praktyczną częścią namiotu jednoosobowego jest też przedsionek, który pozwala na bezpieczne przechowanie bagażu i uchronienie go przed opadami. Pozwala też na zapewnienie większego komfortu cieplnego wewnątrz namiotu.

Namiot 1-osobowy – łatwo rozbić, łatwo złożyć

Tak samo jak inne nowoczesne namioty turystyczne, także te najmniejsze i ultralekkie namioty trekkingowe 1-osobowe można szybko i łatwo rozłożyć. Niektóre z nich nie wymagają nawet użycia śledzi, gdyż mają samonośną sypialnię. To idealne rozwiązanie dla osób wyruszających w wysokie góry lub trudnodostępne tereny.

piękny poranek w namiocie jednoosobowym
Wyjątkowo łatwe i szybkie jest także rozbicie namiotu samorozkładającego się, który ma elastyczny szkielet wszyty w materiał.

Warto pamiętać, że na kilka lub kilkanaście dni wyprawy, nawet namiot jednoosobowy staje się drugim domem.  Dlatego przy jego wyborze koniecznie trzeba wziąć pod uwagę tak wiele kryteriów. Dzięki temu nie tylko umili nam wycieczkę, ale też posłuży przez wiele lat.

Wstecz Jaki namiot 4-osobowy sprawdzi się najlepiej? Przejdź dalej Materac dmuchany czy mata samopompująca? Co zabrać ze sobą w góry?
To Top