Pozwalają dotrzeć do najciekawszych zakątków i najbardziej urokliwych miejsc, umożliwiają optymalne zaplanowanie podróży i zapewniają turystom bezpieczeństwo. To szlaki turystyczne. Warto wiedzieć, co oznaczają, aby każda wędrówka była niezapomnianym przeżyciem.
Poszczególne szlaki turystyczne zwykle wiodą przez już istniejące drogi i ścieżki. Najczęściej zaczynają się w centrum miejscowości, na dworcach kolejowych lub przystankach autobusowych zlokalizowanych w regionach atrakcyjnych dla turystów. Chodzi o to, aby zapewnić im jak największe bezpieczeństwo i komfort podczas wypraw.
Bez względu na to, jak długa ma być nasza wycieczka i w jakie rejony kraju zamierzamy się wybrać, warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory szklaków.
Oznaczenia szlaków turystycznych – jak wyglądają?
Oznaczenia szlaków turystycznych to najczęściej trzy poziome paski: na górze i na dole – białe, a w środku czerwony, niebieski, żółty, zielony lub czarny.
Zwykle są wykonywane przy pomocy farby na murach, słupkach, drzewach, dużych kamieniach lub skałach. Czasem są też malowane na małych tabliczkach, zawieszanych w widocznych miejscach.
Najczęściej spotyka się prostokątne znaki o wymiarach 9x15cm. Jednak oznaczenia te występują także w innych wariantach, np. zakrętu pod kątem 90 lub 135 stopni, a także strzałki lub kropki w kolorze szlaku w białej obwódce. Ta ostatnia wyznacza początek lub koniec szlaku.
Zwykle oznaczenia znajdują się w odległości nie większej niż 200 metrów. Powinny być umieszczone w taki sposób, aby było je widać zarówno, patrząc do przodu, jak i do tyłu.
Co oznaczają kolory szlaków?
Każdy kolor szlaku ma inne znaczenie i choć popularne jest przekonanie, że związane jest to z trudnością poszczególnych tras (np. czarny szlak często uważany bywa za najtrudniejszy, a niebieski za najłatwiejszy), nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Żaden z nich nie określa, jaki szlak jest najłatwiejszy, za to dzięki jego kolorowi można wywnioskować, dokąd nas zaprowadzi. Chodzi tu raczej o ich funkcje.
- Szlak czerwony – oznacza główny szlak w danym regionie turystycznym i najczęściej prowadzi przez najbardziej malownicze i wartościowe przyrodniczo miejsca, np. najwyższe szczyty danego pasma górskiego. Z pewnością wędrówka tą trasą będzie najciekawsza, a widoki najpiękniejsze.
- Szlak niebieski – wyznacza szlaki dalekobieżne, podczas których pokonuje się długie odległości.
- Szlak żółty – to niezbyt długi szlak łącznikowy, często łączący ze sobą inne szlaki.
- Szlak zielony – oznacza szlak prowadzący do charakterystyczny miejsc danego regionu turystycznego; najczęściej jest krótki.
- Szlak czarny – jest zwykle krótkim szlakiem dojściowym.
Oznaczenia szlaków są wyłącznie umowne. Nie ma żadnych instrukcji, które by to dokładnie precyzowały. Istotne jest jednak to, aby trasy oznaczone jednym kolorem nie krzyżowały się ze sobą. Dlatego zwykle drogi wyznaczone tą samą barwą nie przebiegają blisko siebie. Ze szczególną ostrożnością dobierane są kolory szlaków górskich. Za oznakowanie szlaków turystycznych na obszarze parków narodowych odpowiedzialne jest PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze), natomiast poza ich terenem zajmują się tym m.in. gminy lub zarządy parków krajobrazowych.
Szlaki turystyczne – nie tylko dla piechurów
Szlaki turystyczne to jednak nie tylko te, które możemy pokonać na własnych nogach. Należą do nich również szlaki rowerowe, jeździeckie, kajakowe i narciarskie (tylko w przypadku tych szlaków, ich kolor wyznacza trudność). Z kolei biorąc pod uwagę cechy szczególne danej trasy i obiekty, które można tam zwiedzić, można również wyróżnić szlaki przyrodnicze, historyczne, kulturowe, a nawet pielgrzymkowe. Ma to z pewnością duże znaczenie dla osób, które mają sprecyzowane zainteresowania i związane z nimi plany.
Warto również pamiętać o tym, że poruszanie się po oznaczonych szlakach turystycznych stanowi jedyną możliwość odwiedzenia rezerwatów przyrody i parków narodowych, co z pewnością ma znaczenie dla osób kochających dziką naturę.
Górskie szlaki – jak przygotować się do wyprawy?
O ile wybierając się na pieszą wycieczkę po nizinach, rzadko przywiązujemy znaczenie do szlaków, o tyle planując górską wyprawę, warto dokładnie zapoznać się z tym, którędy one prowadzą, jaka jest ich trudność pokonania oraz jaka jest odległość między schroniskami, które będziemy mijać na trasie.
Pozwoli to nie tylko dostosować trasę do kondycji i prognozowanej pogody, ale przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom wycieczki.
Zanim wyruszymy na górski szlak, trzeba skompletować odpowiedni strój i ewentualnie sprzęt, który może być potrzebny w czasie trasy. Najlepiej ubrać się na tzw. cebulę, czyli tak, aby w razie zmiany temperatury powietrza móc się rozebrać lub założyć na siebie coś cieplejszego.
Konieczna jest również kurtka, która nie tylko zapewni nam ciepło, ale również ochronę przed deszczem. Podstawą są jednak wygodne i sprawdzone buty trekkingowe, które zabezpieczą przed poślizgnięciem się i dobrze amortyzują stopy. Istotne jest także to, aby były wodoodporne.
Planując wyprawę w góry, warto zadbać także o podstawowe wyposażenie, takie jak butelka na wodę (SIGG Butelka Explorer Brushed), apteczka (Outdoor First Aid Kit) czy nieduża latarka (Tikkina). Konieczny może się okazać także telefon z GPS-em, dzięki któremu nie tylko będziemy mieli dostęp do mapy i aktualnej prognozy pogody, ale w razie wypadku, szybko wezwiemy potrzebną pomoc.
Czy wiesz, że…
- W Polsce jest oznaczonych ponad 63 tysiące różnego rodzaju szlaków.
- Pierwsze szklaki turystyczne wyznaczono w 1887 roku w Tatrach.