Miejsc, których warto zobaczyć w Polsce, nie brakuje. W każdej części naszego kraju można połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem. Sprawdź nasz subiektywny przewodnik.
Góry, jeziora, rzeki, miasta z zamkami i pałacami to tylko początek długiej listy atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oto nasz wybór miejsc, które warto zobaczyć w Polsce południowej, wschodniej, północnej i zachodniej.
Co zwiedzić w Polsce północno-wschodniej?
Północna część Polski przyciąga turystów z kraju i z zagranicy. Oprócz chętnie odwiedzanych mazurskich miejscowości, nadmorskich kurortów i Trójmiasta, znajdują się tu też mniej znane regiony, które również warto zobaczyć.
W północno-wschodnim regionie Polski leżą Góry Sudawskie. W tej części Suwalszczyzny zobaczymy wyjątkowo malowniczy krajobraz – pełen jezior, wzniesień, strumyków, rzek i lasów. To również idealne miejsce dla rowerzystów oraz amatorów wędrówek. W województwie podlaskim utworzono Wigierski Park Narodowy – raj dla miłośników sportów wodnych – oraz Suwalski Park Krajobrazowy z licznymi szlakami pieszymi. Te miejsca naprawdę warto zobaczyć w Polsce!
Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie wakacji bez polskiego morza, wybierz się do Rozewia, przylądka nad Bałtykiem, na Pobrzeżu Kaszubskim. Zobaczysz tutaj czerwono-białą latarnię, z której rozpościera się widok na Jastrzębią Górę i Półwysep Helski.
Co warto zwiedzić w Polsce zachodniej?
Miejscem, które warto zobaczyć, jest Rzeczpospolita Ptasia zamieszkała głównie przez ptaki wodno-błotne. Znajduje się ona w Parku Narodowym „Ujście Warty”, położonym na zachód od Kostrzyna nad Odrą. Czeka tu kilka tras, m.in. Żółty Szlak Derkacza przebiegający przez pola i łąki oraz Zielony Szlak Kani ciągnący się wzdłuż jaworowych i klonowych alei.
W województwie lubuskim, po obu stronach Nysy Łużyckiej wyznaczającej granicę pomiędzy Polską a Niemcami, mieści się też Park Mużakowski. Strona niemiecka obejmuje 206 ha. Z kolei polska część, licząca 522 ha, w 2004 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten największy w Polsce park reprezentujący styl angielski uważa się za jeden z najważniejszych przykładów sztuki ogrodowej w Europie.
W zachodnim regionie Polski warto zwiedzić także okazały Zamek Książ z fascynującą historią w tle oraz Zamek Kliczków, który przypomina średniowieczne i renesansowe posiadłości w Dolinie Loary.
Co zwiedzać w Polsce wschodniej?
Na pewno warto zwiedzić Lublin – miasto z wyjątkowo bogatą i długą, bo trwającą ponad 700 lat, historią. Oczywiście, pisząc o wschodzie Polski, trzeba wspomnieć o Zamościu – perle renesansu ze Starym Miastem wpisanym w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeśli jednak bardziej cenisz kontakt z naturą, wybierz się do Poleskiego Parku Narodowego pełnego jezior krasowych, torfowisk i lasów. Nie brakuje tu szlaków pieszych i wież widokowych – jest ich aż siedem.
Skoro już mowa o przyrodzie, to w tym regionie Polski warto także zobaczyć Kazimierski Park Krajobrazowy z Korzeniowym Dołem – malowniczym, wręcz baśniowym, ok. 400-metrowym wąwozie.
Do miejsc, które warto zobaczyć w Polsce, należy dodać Bieszczady, Sandomierz oraz Pałac Branickich w Białymstoku – okazałą rezydencję magnacką w świetnym stanie.
Co zobaczyć w Polsce południowej?
Południe Polski kojarzy się głównie z górami, przede wszystkim Tatrami, Pieninami i Karkonoszami, Zakopanem i Krakowem.
Warto jednak odwiedzić też labirynt Błędnych Skał w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Kręcono tu sceny do filmu Opowieści z Narnii: Książe Kaspian. Nic w tym dziwnego – to miejsce jest naprawdę baśniowe.
Wyjątkowy, magiczny krajobraz wyróżnia też Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy, a zarazem najchętniej odwiedzany park narodowy w Polsce. Zobaczymy tu nie tylko tajemnicze jaskinie (jest ich ok. 700), skały, w tym słynną 25-metrową Maczugę Herkulesa, ale także nietypową kaplicę „Na Wodzie” w Ojcowie z 1901 roku.
Co jeszcze warto zwiedzić w Polsce południowej? Na pewno Zalipie z kwiecistymi i fantazyjnymi malunkami na domach przez wielu uważane za najpiękniejszą wieś w Polsce.
Jeśli chcemy zadbać o zdrowie, idealnym miejscem będzie Krynica Zdrój z pijalnią wód mineralnych, a osoby lubiące spędzać czas aktywnie powinny za kierunek obrać przełom Dunajca.
Idealnym miejscem na spędzenie urlopu jest też Kotlina Kłodzka i Kłodzko, Bielsko-Biała nie bez powodu nazywana Małym Wiedniem oraz Lanckorona z niezwykłą drewnianą architekturą przy rynku.